Muş’ta aç kalan kurt şehre inip köpek parçaladı

İHA

Muş’un Hasköy ilçesinde yoğun kar yağışı sebebiyle aç kalan kurt, ilçe merkezine indi.

Yiyecek arayan kurdu gören Sezai Özkan ve Ahmet Tokmak, farklı yerlerde o anları cep telefonuyla kaydetti.

Vahşi hayvan, burada bir sokak köpeğini öldürdü. Köpeği parçalayan kurdun leş parçası ağzında ilerlediği anlar kameraya yansıdı.

“Hayvan sahipleri dikkatli olmalı”

Yiyecek bulmak için ilçe merkezine kadar inen aç kurdun belli bir süre sokakta görüldükten sonra ortadan kaybolduğunu ifade eden Sezai Özkan, “Dün saat 7-8 arasında evden ana yola çıktığımda yolun sağ tarafında kurt mu köpek mi tam olarak fazla yakın olamadığım için tahmin edemediğim bir hayvan gördüm. Yakınlaştığımda kurt olduğunu fark ettim.

Oradan biraz takip ettikten sonra yaklaşık 300 metre ilerde videoya aldım. Kurdun önce merkeze doğru gittiğini gördüm ondan sonra yolun aşağı tarafına inip ovaya gittiğini gördüm.

Kurdun bu zamanda bu saatlerde burada olmasının ne kadar tehlikeli olduğunu biliyoruz. Hayvan sahiplerinin bu konuda dikkatli ve uyanık olmaları gerekmektedir. Mümkün mertebe zarar vermemeleri gerekmektedir. Bu hayvanlar sonuçta aç oldukları için buraya gelmekteler.” dedi.

“Koyunları bırakıp gitmiyoruz”

Bu yıl yiyecek bulamayarak şehir merkezine inen kurtların arttığını belirten besici Rafet Tayboğa, gece sürekli ahırlarını kontrol ettiklerini belirterek, “Bu sene çok kurtlar var. Dağdan inip buraya gelmişler. Bize saldırıyorlar. Koyunlara saldırmasınlar diye koyunları bırakıp gitmiyoruz bir yere.

Koyunları yalnız bıraktığımız zaman kurtlar ahırın içerisine giriyorlar, hayvanları telef ediyorlar. Geçen gün burada 3-4 tane kurt gördük. Geçen sene de 15 tane koyunumuzu kurtlar tarafından telef edildi.

Ama bu sene inşallah ziyan vermiyoruz. Bizim köpeğimiz var kurt görünce sürüden kovalayarak uzaklaştırıyor. Hayvan sahipleri bu konuda tedbirli olmaları gerekiyor. Geceleri en az iki defa ahırlarına gidip hayvanlarını kontrol etsinler.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x