İsraillilerin elini sıkmadılar: İrlanda’dan ‘Anti-Semitik’ tepkisi… Gerçeği Odatv araştırdı

İrlanda Kadın Basketbol Takımı dün İsrail Kadın Basketbol Takımı ile FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası EuroBasket 2025 Elemeleri’nde karşı karşıya geldi. Maçı ilgi çekici kılan ise ne skor, ne oyun oldu. Maça İrlandalı oyuncuların İsraillilerin elini sıkmayı ve tebrik etmeyi reddetmesi damga vurdu. Peki bu hareketin arka planı neydi, Odatv araştırdı.

İSRAİLLİ OYUNCU ORTALIĞI KARIŞTIRDI

İsrailli oyuncu Dor Saar’ın İsrail Basketbol Birliği’nin resmi kanallarında İrlanda maçı için “Oldukça antisemitik oldukları biliniyor ve bu bir sır değil. Belki de bu yüzden güçlü bir maç olması bekleniyor. Onlardan daha iyi olduğumuzu göstermeli ve kazanmalıyız. Bunu kendi aramızda konuşuyoruz, bizi sevmediklerini biliyoruz ve her zaman ve özellikle bu maçta her şeyimizi sahada bırakacağız” dediği ortaya çıktı.

İRLANDA MAÇA ÇIKMAK İSTEMEDİ

Bu demeç sonrası İrlanda’da ülke genelinde bir tepki yükseldi. İfadelerin “kışkırtıcı” olduğu kaydedilirken İrlanda oyuncuyu ve İsrail’i FIBA’ya şikayet etti. İrlandalı vatandaşlar takımlarının maça çıkmaması için federasyonlarına baskıda bulundu. Ancak her ne kadar İrlanda Basketbol Federasyonu maça çıkmamak için türlü arayışlara girse de, maça çıkılmaması durumunda FIBA’nın vereceği ceza yüzünden bu arayışlar somut bir sonuç vermedi.

İrlanda Basketbol Federasyonu ise yaptığı açıklamada, “İrlanda Basketbol Federasyonu hem kışkırtıcı hem de tamamen yanlış olan bu suçlamalar karşısında büyük hayal kırıklığına uğramıştır. Federasyon olarak oyuncularımıza yönelik bu iddiaları mümkün olan en güçlü şekilde reddediyoruz ve bu konuyu FIBA Avrupa’ya ilettik” denildi.

İSRAİL KOÇUNDAN ‘SAYGISIZ’ ÇIKIŞI

İrlandalı oyuncuların maça çıkıp çıkmama konusunda endişeli olduklarını belirtmeleri üzerine ise İsrail koçu Sharon Ducker, İrlanda’yı basketbolun temsil ettiklerine ‘saygı duymadıklarını’ iddia etti.

MAÇ RIGA’DA OYNANDI

Maç tüm bu gerginlikler ve tartışmalar arasında İsrail’de süregelen savaş ve güvenlik problemleri yüzünden Letonya’nın başkenti Riga’da oynandı.

MİLLİ MARŞTA SAHA KENARINDA DURDULAR

Maç öncesi tartışmalar doğal olarak parkeye de yansıdı. İrlandalı oyuncular maçtan önce okunan milli marşlar sırasında sahanın ortasında İsrail takımının yanında yer almak yerine kendi gençlerinin önünde sıraya geçtiler.

EL SIKMADILAR

Oyuncuların milli marşlardan sonra el sıkışacakları ana gelindiğinde ise İsrailliler için beklenmedik bir şey gelişti. İrlandalı oyuncular maçtan önce kendilerini suçlayıp ‘kışkırtıcı’ yorumlarda bulunan İsraillilerin elini sıkmadı.

Parkede tansiyon iyice yükselirken maç 87-57 İsrail galibiyetiyle sonuçlandı.

Arda Ormancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x