İlyas Salman’a Cumhurbaşkanına Hakaretten Dava Açıldı!

Siyasi açıklamaları ile sıkça gündeme gelen Yeşilçam yıldızı İlyas Salman, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında: ‘Ben Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı görevine layık görmüyorum. Çünkü ucuz adam.’ ifadelerini kullanmıştı. İstanbul Cumnhuriyet Başsavcılığı Salman’ın bu ifadeleri gerekçesiyle Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla hakkında dava açtı.

Ünlü oyuncu İlyas Saman BirGün Gazetesi’ne verdiği demeçte: “Ben Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığına layık görmüyorum. Çünkü ucuz adam. Bu sözlerim yüzünden mahkemeye gideceğimi biliyorum.” demişti.

Açıklamalarından sonra ifadesi alından Salman, “İçerikte hakaret unsuru olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Salman kendisini “Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinde, Cumhurbaşkanı veya kapıcı dahil kim olduğu fark etmeksizin birini sevip sevmediğimi söylemek benim en doğal hakkımdır.” şeklinde savundu.

Yeşilçam efsanesi sözlerine, “Ucuz adam” tabiri de suç sayılmamalıdır. Bu tabir ancak kaba hitap tarzı olarak kabul edilebilir.” diyerek son verdi.

Fakat İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İlyas Salman hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediğini öne sürerek dava açtı.

Ünlü oyuncu İlyas Salman’ın yargılanmasına 10 Ekim Salı günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Bundan önce de İlyas Salman 2022 yılında “Türk miiletini alenen aşağılama” suçundan yargılanmıştı.

Sosyal medya paylaşımında “Akılsız halk.” demesi üzerine Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eser, Salman’ın 6 aydan 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istemişti.

Savunmasında: “Ben muhalif bir insanım. İstediğim düzene kavuşsam bile yine eleştiririm. Çünkü güzelin de güzeli vardır.” diyen Yeşilçam yıldızının davası Salman adına olumlu sonuçlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x