İkinci el araç alacaklar dikkat! Yetkililer zamlanacağı tarihi açıkladı

Mart ayı itibarıyla sıfır araçlara yapılan yüzde 3 ila 7 oranındaki zamlar, alıcıları ikinci el piyasasına yönlendirdi. Uzun süredir sakin seyreden ikinci el pazarında talep artışı, fiyatların da yukarı çekilmesine neden olacak gibi görünüyor.

MAYIS VE HAZİRAN AYLARINDA FİYAT ARTIŞI BEKLENİYOR

Sektör temsilcileri, sıfır araç fiyatlarındaki artışın etkisinin mayıs ve haziran aylarında ikinci el piyasasında daha net bir şekilde görüleceğini ifade ediyor. Bu dönemde, uygun fiyatlı ikinci el araç bulmanın zorlaşması ve fiyatların yükselmesi bekleniyor.

Türkiye gazetesinin haberine göre, 2 milyon lira değerindeki bir sıfır araca ortalama olarak 80 ile 120 bin lira arasında zam geldi. Günümüzde ise 800 bin liranın altında sıfır araç bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

İKİNCİ EL ARAÇLARA ZAM GELECEK TARİH BELLİ OLDU

Galerici Yaşar Örnek, “İkinci el piyasasında son altı aydır adeta durgunluk hakim” diyerek durumu özetledi. “Sıfır araç satışları rekorlar kırıyordu” diyen Örnek, “Ancak 2 milyon liralık bir araca 80 ile 120 bin lira arasında zam geldi. Bu da vatandaşların ikinci el araçlara yöneldiği anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Örnek, şu açıklamalarda bulundu: “Bayram öncesi satışlarını destekleyen bir etken de bu. Artık telefonlarımız daha sık çalıyor. Net bir şekilde satışlarda artış olduğunu söylemek doğru olmaz, ancak hareketlenme olduğunu söyleyebiliriz.”

“Talebin önümüzdeki aylarda artacağını tahmin ediyoruz. İkinci el araçlara olan ilginin artması, fiyatları da yukarı çekecektir. Mayıs ve haziran aylarında ikinci el araçlarda da zam olabilir.”

“BENZİNLİ ARAÇLARA OLAN TALEP AZALDI”

En fazla ilginin C sınıfı dizel otomatik araçlara yoğunlaştığını belirten Örnek, “Akaryakıt fiyatları yükseldikçe, insanlar benzinli araçlara olan ilgilerini kaybetmeye başladılar. Dizel araçlar daha az yakıt tüketiyor. Genellikle 4 kapılı Sedan aile otomobilleri tercih ediliyor.” dedi.

Örnek, “Piyasa bu şekilde işliyor. Öncelikle en çok satan gruplara olan ilgi artıyor, ardından SUV ve B sınıfı araçlara yönelim artıyor, en sonunda ise ticari araç satışları yükselişe geçiyor.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x