Enerjide Yeni Adım! Türkiye’nin Gaz Merkezi Olacağı Tarihi Açıkladı

Rus Enerji Bakanı Novak, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e verdiği mülakatta, enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa’da yaşanan bazı gelişmelerin enerji sektöründe önemli etkileri olduğunu aktaran Novak, “Avrupa’da doğalgaz tüketiminin 2021’den bu yana 100 milyar metreküpten fazla azaldığını görüyoruz. Tüketimlerin 2021’de 609 milyar metreküpten, bu yıl 490 milyar metreküpe gerilemesi bekleniyor.” diye konuştu.

Bloomberg’in haberine göre Novak, söz konusu düşüşün, Avrupa’da gübre, kimya ve metalürji gibi doğalgaz tüketen sanayilerin üretimi azalttığına işaret ettiğini vurgulayarak, “Aynı zamanda şirketlerin, ABD gibi enerji kaynaklarının daha ucuz olduğu pazarlara gittikleri anlamına da geliyor.” dedi.

PETROL VE DOĞALGAZDAN 9 TRİLYON RUBLE GELİR

Rus enerji sektörünün istikrarlı şekilde çalışmaya devam ettiğini ve bütçeye katkı sağladığını kaydeden Novak, “Rusya Maliye Bakanlığı tahminlerine göre petrol ve doğalgaz gelirleri bu yıl yaklaşık 9 trilyon ruble (yaklaşık 98 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşecek ve bu da 2021 seviyesine yakın.” diye konuştu.

Küresel petrol fiyatlarının bu yıl büyük oranda istikrarlı bir seyir izlediğini dile getiren Novak, Brent petrolün varil fiyatının gelecek yıl 80 ila 85 dolar arasında seyredebileceğini söyledi.

Türkiye’de kurulması planlanan doğalgaz merkezine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Novak, şu ifadeleri kullandı:

“Ortaklarımızla uygun bir yol haritasının hazırlanması konusunda anlaştık ve bu da yakın zamanda onaylanacak. Söz konusu yol haritası çerçevesinde projenin uygulanmasına başlayacağız. Türk ortaklarımız deneyimlerimizi öğrenmek için yakında St. Petersburg’u ziyaret edecekler ve bunun, Türkiye’de bir elektronik platform ve merkez kurmak için yararlı olacağından eminim. Projenin 2024’te hayata geçmeye başlamasını umuyoruz.”

ABD’nin yaptırım listesine aldığı, Rusya’nın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) projelerinden Arktik LNG 2’ye ilişkin de konuşan Novak, projede sevkiyatın 2024’ün ilk çeyreğinde başlayacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x