Somali Cumhurbaşkanı’ndan oğlu ile ilgili açıklama: Teslim olmasını tavsiye ettim ama o bir yetişkin

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un karıştığı ölümlü kazayla ilgili Türkiye’de tepkiler sürerken konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanı Mahmud, oğlunun kaza sonrasında Türkiye’den kaçmadığını, iş için ülkesine dönmesi gerektiğini savundu.

‘KAÇMADI’

Oğlunun çarpışma sonrası kaza mahallinden ayrılmadığını ve ardından günlerce İstanbul’da kaldığını belirten Şeyh Mahmud, “Bu bir kazaydı. Kaçmadı. Bu olayla ilgili bir avukat tuttu. Ve hakkında bir yakalama kararı yoktu” dedi.

‘TESLİM OLMASINI TAVSİYE ETTİM’

Oğlunun Türkiye ile bağlantısının sürdüğünü belirten Şeyh Mahmud, kendisine geri dönüp yargıya teslim olması tavsiyesinde bulunduğunu belirterek “Geri dönüp adalete teslim olmasını söylüyorum. Ama sonuçta o bir yetişkin ve bu onun vereceği bir karar. Ben dönmesi tavsiyesinde bulunuyorum” dedi.

Kazada yaşamını yitiren 38 yaşındaki motokurye Yunus Emre Göçer’in ailesine başsağlığı dileklerini ileten Somali Cumhurbaşkanı, “Kendilerine nasıl ulaşabileceğimi bilmiyorum. Sizin vesilenizle başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Kayıplarının acısını paylaşıyoruz. Kayıpları için üzgünüz” dedi.

2 ARALIK’TA TÜRKİYE’DEN KAÇMIŞTI

Somali Cumhurbaşkanı’nın 40 yaşındaki oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, 30 Kasım’da İstanbul Aksaray istikametine doğru giderken önünde bulunan motokurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ağır yaralanmasına neden olmuş, olay sonrasında gözaltına alınarak karakola götürüldükten sonra akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Mahmud 2 Aralık’ta havayoluyla Türkiye’den ayrılırken 38 yaşındaki Göçer 6 Aralık günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Şüpheliye yönelik suç unsuru “taksirle yaralama”dan “taksirle ölüme sebebiyet verme”ye dönüşürken hakkında yakalama kararı ise 8 Aralık’ta çıkarıldı.

Bu sırada yaşananlar hakkında açıklama yapan Göçer’in eşi Öznur Göçer, görüntüler ortaya çıkana kadar polislerin olayı kapatmak istediği anlattı. Göçer polisler ve serbest bırakılması kararını veren nöbetçi savcıdan da şikayetçi oldu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir